Komunikaty III kwartał 2013

Komunikat nr 22

30 czerwca br. wygasła zasada domniemania zgodności z wymaganiami dyrektywy 2006/42/EC dla norm zastąpionych przez PN-EN ISO 11148-6:2013 Narzędzia z napędem nieelektrycznym. Wymagania bezpieczeństwa. Część 6: Narzędzia z napędem do montażu gwintowanych elementów złącznych. Uprzejmie informujemy Dostawców, którzy poddali swoje wyroby certyfikacji na zgodność z normą PN-EN 792-6, aby przeprowadzili wewnętrzną ocenę spełnienia wymagań aktualnej normy zharmonizowanej dla wprowadzanych do obrotu narzędzi. W przypadku konieczności posługiwania się dokumentem potwierdzającym przeprowadzenie oceny zgodności przez stronę trzecią, Zakład Badań Atestacyjnych Jednostka Certyfikująca oferuje wydanie stosownego rozszerzenia certyfikatu, po uzyskaniu pozytywnych wyników przeprowadzonej oceny.


Dodatkowe informacje – mgr inż. Grzegorz Jeziorowski tel. (32) 23-74-463, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz mgr inż. Władysław Neffe tel. (32) 23-74-476, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komunikat nr 21

Doświadczenia w zakresie oceny zgodności wiertarek udarowych z napędem nieelektrycznym wykazują, że producenci w wystawianych deklaracjach zgodności powołują się na nieaktualną normę PN-EN 792-5+A1:2008, dla której zasada domniemania zgodności z wymaganiami zasadniczymi dyrektywy 2006/42/EC wygasła z dniem 30.06.2012 r.

Uprzejmie informujemy, że producenci i dostawcy, którzy poddali swoje wyroby procesowi certyfikacji na zgodność z wymaganiami niniejszej normy, w wystawianych deklaracjach zgodności powinni powoływać się na normę PN-EN ISO 11148-5:2012 Narzędzia z napędem nieelektrycznym. Wymagania bezpieczeństwa. Część 5: Wiertarki udarowe, przeprowadzając wcześniej własną ocenę zgodności. W przypadku konieczności dołączania do deklaracji certyfikatu zgodności lub uprawniającego do oznaczania wyrobów znakiem bezpieczeństwa prosimy zwrócić się do Zakładu Badań Atestacyjnych Jednostki Certyfikującej o rozszerzenie certyfikatu.

Dodatkowe informacje – mgr inż. Grzegorz Jeziorowski tel. (32) 23-74-463, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.