Komunikaty IV kwartał 2018

Komunikat nr 6/2018 – IV kwartał

Szanowni Państwo

Przypominamy, że zgodnie z wcześniejszymi komunikatami z 2016 i 2017 roku, w sytuacji, gdy dokumenty wydane przez Zakład Badań Atestacyjnych Jednostkę Certyfikującą potwierdzają zgodność z nieaktualnymi normami, producenci, upoważnieni przedstawiciele oraz importerzy mają obowiązek przeprowadzenia analizy spełnienia przez wyrób zmienionych lub nowych wymagań technicznych.

Informujemy także, że od 2016 roku Zakład Badań Atestacyjnych dokonuje ocen wyrobów zgodnie z programami certyfikacji typu 1a, 1b, 3 i 5  opracowanymi na podstawie wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17067. W myśl obowiązujących programów obecnie certyfikaty są wydawane na okres 5 lat.

W związku z powyższym nasza Jed­nostka certyfikująca będzie weryfikować wdrożenie zmian przez swoich klientów i w konsekwencji sukcesywnie dokonywać wymiany certyfikatów z bezterminowych na czasowe wraz z aktualizacją dokumentów odniesienia w nich przywołanych.

Zachęcamy zatem wszystkich naszych Klientów już teraz do kontaktu w sprawie ewentualnych zmian certyfikatów .

Dodatkowe informacje – dr inż. Andrzej Figiel tel. (32) 23-74-604, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


 

Komunikat nr 5/2018 – IV kwartał

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że w dniu 12 października 2018 r. został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (OJ C 371) zaktualizowany wykaz norm zharmonizowanych z dyrektywą 2014/34/UE (ATEX).

Zachęcamy do analizy Komunikatu Komisji Europejskiej wszystkich producentów, upoważnionych przedstawicieli oraz importerów, którzy wprowadzają do obrotu wyroby przeznaczone do użytkowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem, aby przeprowadzili analizę aktualnego wykazu norm zharmonizowanych z dyrektywą 2014/34/UE.

W przypadku konieczności wydania nowych, zmienionych certyfikatów dla wyrobów, których zgodność została potwierdzona przez Zakład Badań Atestacyjnych Jednostkę Certyfikującą, prosimy o zwrócenie się w tej sprawie do naszego Zakładu.

Dodatkowe informacje – dr inż. Andrzej Figiel tel. (32) 23-74-604, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.