W ramach nowej serii wydawniczej Cyfrowa gospodarka ukazała się w otwartym dostępie wieloautorska Monografia „Smart Manufacturing and Project Management”
Monografia rozpoczyna nową serię wydawniczą, która jest odpowiedzią na wdrożoną w 2022 r. Strategię ITG KOMAG w obszarze inwestycji w projekty dotyczące innowacyjnych, cyfrowych rozwiązań w dużych przedsiębiorstwach, nowoczesnych technologii rozwoju kompetencji cyfrowych i informatycznych w obszarze projektowania i wytwarzania urządzeń komputerowych, wprowadzania innowacyjnych rozwiązań poprawiających działania nakierowane na transformację cyfrową przedsiębiorstw.
W ramach serii wydawniczej ITG KOMAG ukazała się w otwartym dostępie Monografia pokonferencyjna KOMEKO 2023
Celem organizowanej konferencji był przegląd kierunków rozwoju systemów przeróbczych surowców mineralnych z uwzględnieniem relacji człowiek – maszyna – środowisko.
W Monografii zostały omówione między innymi zagadnienia związane z czystym pozyskiwaniem kopaliny w wyniku procesu wzbogacania, w tym zastosowanie nowoczesnych maszyn i urządzeń wspierających proces przeróbczy. Innym aspektem jest neutralizacja odpadów pogórniczych z równoczesnym uzyskiwaniem z nich minerałów, paliw i pierwiastków użytecznych dla człowieka, dbając o ochronę środowiska i dążąc do gospodarki obiegu zamkniętego.
Dostęp do zasobów Wydawnictwa możliwy jest poprzez:

Statuetka od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka za uzyskanie kategorii A+ w wyniku ewaluacji naukowej za lata 2017-2021.
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w trzecim dniu Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbywał się na Politechnice Warszawskiej w dniach 3-5 czerwca br.
Podczas wydarzenia szef MEiN odznaczył wybitnych naukowców medalami Sapientia et Veritas, natomiast statuetkami zostały odznaczone Instytuty za uzyskanie kategorii A+ oraz A w ostatnio przeprowadzonej ewaluacji.
Wykłady, dyskusje, prezentacje osiągnięć polskich naukowców uzupełnione o mobilne wystawy edukacyjne były najważniejszymi elementami Kongresu „Nauka dla społeczeństwa”. Kongres został zorganizowany przez Radę Główną Instytutów Badawczych, a współorganizatorami byli: Politechnika Warszawska, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Instytut Badań Edukacyjnych z udziałem grona naukowców z instytutów naukowych PAN oraz ośrodków uniwersyteckich.
Podczas Kongresu referaty na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa wygłosili: Dariusz Prostański, Beata Grynkiewicz-Bylina oraz Andrzej Niedworok.
Na stoisku ITG KOMAG przedstawiliśmy nasze wybrane osiągnięcia oraz opracowane w Instytucie rozwiązania. Relacja z kongresu.






W dniach 20-21 maja br. w Instytucie KOMAG odbyły się ostatnie zajęcia wykładowe studiów podyplomowych „Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych”.
Dla przypomnienia studia powstały dzięki inicjatywie podjętej przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG oraz Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechnika Śląska w Gliwicach. W dniu 20 maja 2022 roku został podpisany list intencyjny, który był porozumieniem w zakresie realizacji innowacyjnych projektów i programów badawczych, podnoszących świadomość cyberbezpieczeństwo wśród mieszkańców regionu.
Tematyka studiów związania jest nie tylko z informatyką, ale także z automatyką przemysłową. Studia mają na celu wykształcenie kadr na najwyższym poziomie oraz rozwijanie współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym i biznesowym.
Słuchaczami pierwszej edycji studiów podyplomowych są w większości pracownicy Spółek Wydobywczych Skarbu Państwa, będących uczestnikami Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczo-energetycznego ISAC GIG.
Dnia 23 maja Zastępca Dyrektora ds. Rozwojowych Bartosz Polnik weźmie udział w XVIII Forum Nowej Gospodarki w Katowicach. Podczas spotkania poruszone zostaną istotne tematy dotyczące transformacji energetycznej Śląska, m.in. jaką rolę odegra w niej wodór, czy może przyczynić się do wzrostu śląskiej gospodarki oraz czy Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa ma rację bytu oraz jak wykorzystać infrastrukturę przemysłową Śląska do nowych potrzeb. Do zobaczenia w Katowicach.
Podczas Konferencji naukowo-technicznej KOMEKO 2023 uczestnicy panelu dyskusyjnego nt. zero-odpadowego zakładu przeróbczego, podpisali porozumienie dotyczące wspólnej realizacji inicjatyw związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym. Przedstawiciele KGHM CUPRUM Sp. z o.o., Politechniki Krakowskiej, Politechniki Wrocławskiej, IGSMiE PAN oraz Instytutu KOMAG zobowiązali się do współpracy w celu doskonalenia oraz szukania nowych rozwiązań w przeróbce surowców mineralnych, budowy zautomatyzowanych i zero-odpadowych zakładów przeróbczych, transformacji ekosystemów zurbanizowanych oraz monitoringu potencjału przyrodniczego na terenach poprzemysłowych. Porozumienie to jest krokiem w stronę przyjaznej dla środowiska zmiany.