![]() |
W ramach serii wydawniczej „Prace Naukowe – Monografie KOMAG” Wydawnictwo KOMAG opublikowało monografię powstałą w wyniku realizacji Projektu pt. „Algorytm trasowania sieci sensorycznych z zastosowaniem inteligencji roju”, który uzyskał finansowanie ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Wektory Nauki. |
Wydanie Monografii ma na celu prezentację istotnych zagadnień związanych z działalnością badawczo-naukową Instytutu.
Publikacja stanowi istotny wkład w rozwój nowoczesnych technologii monitoringu
oraz automatyzacji w przemyśle wydobywczym, tworząc solidną podstawę do dalszych badań
i wdrożeń. Umożliwia ona transfer wiedzy do środowisk naukowych i przemysłowych, sprzyjając rozwojowi technologii oraz ich praktycznemu zastosowaniu w przemyśle.
Monografia poświęcona jest problematyce opracowania i walidacji algorytmu trasowania sieci sensorycznych stosowanych w warunkach zagrożenia wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego w podziemnych zakładach górniczych. Przedstawia kompleksowe podejście do rozwiązania istotnego problemu inżynierskiego z zakresu organizacji oraz niezawodności transmisji danych w sieciach funkcjonujących w trudnych i zmiennych warunkach środowiskowych.
Kluczowym elementem prowadzonych badań było opracowanie dedykowanego środowiska walidacyjnego, umożliwiającego kompleksowe testowanie zarówno opracowanego algorytmu trasowania, jak i zastosowanego sprzętu sensorycznego, w kontekście wymagań dyrektywy ATEX.
Przeprowadzone analizy i testy pozwoliły na optymalizację działania sieci z uwzględnieniem takich parametrów jak przepustowość, zdolność do automatycznej konfiguracji oraz czas dostarczania danych, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa
i efektywności eksploatacji.


„Publikacja finansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu
Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Wektory Nauki
nr projektu WNM/SN/0019/2025/01 kwota finansowania projektu 33 107,80 zł
całkowita wartość projektu 41 384,75 zł”



